Kioti Daedong DK35/DK40 Tractors OEM Service & Repair Manual
What's Included?
Lifetime Access
Fast Download Speeds
Offline Viewing
Access Contents & Bookmarks
Full Search Facility
Print one or all pages of your manual
BRAKE 3-99 5.4 MAINTENANCE SPECIFICATION - - - 0.3 mm (0.012 in.) 0.3 mm (0.012 in.) 20.5 mm (0.8071 in.) 4.2 mm (0.165 in.) 2.10 mm (0.0433 in.) 25 ~ 35 mm (0.98 ~ 1.38 in.) 5 mm (0.197 in.) 0 ~ 1 mm (1 ~ 0.039 in.) 0.085 ~ 0.327 mm (0.00335 ~ 0.01287 in.) 20.060 ~ 20.281 mm (0.78976 ~ 0.79846 in.) 19.957 ~ 19.975 mm (0.78559 ~ 0.78642 in.) 0.3 mm (0.012 in.) 20.9 ~ 21.1 mm (0.8228 ~ 0.8307 in.) 4.6 ~ 4.8 mm (0.181 ~ 0.189 in.) 2.54 ~ 2.66 mm (0.1000 ~ 0.1047 in.) Clearance Deviation Clearance Clearance I.D O.D Flatness Height Thickness Thickness Brake pedal Difference between left and right when not depressing brake pedal Brake pedal and stop switch Between brake lever bush and brake shaft Brake lever bush Brake shaft Cam plate Cam plate and ball Brake disc Plate Item Reference Value Allowable Limit 5.5 TIGHTENING TORQUE 36.2 ~ 43.4 17.4 ~ 20.2 Stud. Lever shaft, bolt Item lbf·ft 5.0 ~ 6.0 2.4 ~ 2.8 Kgf·m 49.0 ~ 58.8 23.6 ~ 27.4 N·m Spec M18 M8 Adjust Replace Replace Adjust Replace Replace Replace Adjust Replace Replace Replace Change • Brake pedal clearance is not constant • Brake disc is worn • Cam clutch is bent • Brake pedal clearance is too small • Cam plate ball is worn unequally • Brake pedal return spring is worn or broken • Brake cam is corroded (rust) • Brake pedal clearance is excessive • Brake disc is worn • Cam plate is bent • Brake cam or lever is worn • Transmission oil is improper Brake power is not constant Brake is trailed Brake power is weaken Trouble Probable Cause Remark Remedy 5.3 TROUBLESHOOTING - - -
BRAKE 3-100 643W605A A. DISASSEMBLY, MAINTENANCE [CHECK AND ADJUSTMENT] a. First Stage (Clearance Adjustment of Brake Pedal) 1. Disengage the brake pedal connection hook (1) and measure the clearance of left and right pedals. 2. If the clearance of left and right pedals exceeds the specified limit, loosen lock nut (2) and adjust clear- ance using a turn buckle (3). 3. If setting clearance of pedal, tighten firmly with lock nut. IMPORTANT: • Clearance of pedal should be equal in left and right. Sect. Specified Clearance of brake pedal (A) 25 ~ 35 mm 0.98 ~ 1.38 in. Sect. Specified Gap between left and right when depressing brake pedal Within 5 mm Within 0.197 in. (1) Connection Hook (3) Turn Buckle (2) Lock Nut 5.6 BRAKE PEDAL
BRAKE 3-101 643W606A 1. Check the clearance between brake pedal (1) and stop switch (2) and if it exceeds the specified limit, loosen the lock nut (3) and readjust. Sect. Specified Clearance between brake pedal and stop switch (B) 0 ~ 1 mm 0 ~ 0.039 in. (1) Brake Pedal (3) Lock Nut (2) Stop Switch B. MAINTENANCE Check the clearance between brake lever bush and brake shaft 1. Measure I.D. of brake lever bush. 2. Measure O.D. of brake shaft. 3. Calculate the clearance with the measured value. If exceeding the allowable limit, replace bush. Sect. Specified Allowable Limit Clearance between brake lever bush and brake shaft I.D. of brake lever bush O.D. of brake shaft 0.085 ~ 0.327 mm (0.00335 ~ 0.01287 in.) 20.060 ~ 20.281 mm (0.78976 ~ 0.79846 in.) 19.954 ~ 19.975 mm (0.78559 ~ 0.78642 in.) b. Second Stage (Gap Adjustment of Stop Switch) 643W607A (1) Brake Lever Bush (2) Brake Shaft - - -